Umowa na modernizację budynku Izby Regionalnej w Wejsunach

W dniu 18.04.2019 w budynku Domu Kultury Ruciane-Nida podpisana została umowa na zadanie pn. „Remont i modernizacja Izby Regionalnej w Wejsunach”.

Zakres robót obejmuje:

Kompleksowy remont elementów konstrukcyjnych Izby, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę pokrycia dachowego, wykonanie zagospodarowania terenu, wykonanie robót sanitarnych i elektrycznych, montaż ogrodzenia ze sztachet drewnianych.

Planowany termin zakończenia inwestycji to 01.10.2019 r.

o Izbie:

„Izba została założona w 1971 r. we wsi Wejsuny przez Eugeniusza Bielawskiego, mazurskiego regionalistę i pedagoga. Jako pasjonat sztuki i rzemiosła ludowego związanego z Ziemią Piską utworzył muzeum w swoim domu. Drewniana chata, w której mieści się muzeum jest przykładem budownictwa mazurskiego z XIX wieku. Została zbudowana przez mistrzów kurpiowskich. Eugeniusz Bielawski był opiekunem Izby do 1986 r. Inicjatorką założenia muzeum była jego pasierbica – Hejda Stank, nauczycielka i miłośniczka kultury regionalnej. Celem powołania Izby było zapewnienie lokalnej młodzieży szkolnej pomocy dydaktycznych do nauki wiedzy o regionie. Według zapisów w księdze pamiątkowej Izbę odwiedza wielu turystów. W ciągu dwóch pierwszych dekad działalności placówki była ona miejscem sentymentalnych podróży byłych mieszkańców Mazur.”